Osoby korzystające z pieców opalanych węglem lub drewnem, powinny stosować się do wszystkich zaleceń z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Rozpalanie ognia w piecu wymaga przestrzegania wszystkich zasad BHP, a także uwzględnienia panujących warunków atmosferycznych i innych czynników, mogących grozić powstaniem poparzeń czy ryzykiem wzniecenia pożaru. Osoba obsługująca piec opalany węglem lub drewnem, powinna także posiadać podstawowe przeszkolenie i wiedzieć, w jaki sposób działać w razie wybuchu pożaru. Chodzi tutaj o zastosowanie środków adekwatnych do aktualnej sytuacji.
W jaki sposób ugasić zapaloną odzież?
Osoby, które znalazły się nieopodal otwartego źródła ognia, mogą być narażone na zapalenie się noszonych przez nich ubrań. W przypadku, gdy ogień zaczyna trawić odzież, nie należy zgasić go przy pomocy środków chemicznych lub też wody. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie koca, który ograniczy dopływ tlenu zwiększającego płomienie. Nie należy także doprowadzać do sytuacji kiedy osoba, na której pali się ubranie, wpada w panikę lub ma atak histerii i wznieca płomienie poprzez wykonywanie niekontrolowanych ruchów lub też gwałtowne przemieszczanie się.
Jak zabezpieczyć miejsce znajdujące się obok pieca opalanego węglem lub drewnem przed jego zapłonem?
W trakcie budowy pieca opalanego węglem lub drewnem, należy bardzo dokładnie przemyśleć, w jakim miejscu ma powstać ta konstrukcja. W przypadku pomieszczeń zamkniętych należy zadbać o prawidłowo wykonane przewody wentylacyjne i kominowe, które eliminują ryzyko zaczadzenia oraz powstawania dymu w trakcie procesu spalania. Do budowy pieca opalanego węglem lub drewnem należy wykorzystywać także materiały budowlane o potwierdzonej ognioodporności, takie jak kamień naturalny, płytki lub beton. Duże znaczenie ma także prawidłowa konserwacja i naprawa wszelkiego typu uszkodzeń, dotyczących wybranego modelu pieca.
Jak zabezpieczyć małe elementy architektury ogrodowej, znajdujące się nieopodal pieca opalanego węglem lub drewnem?
Osoby posiadające niewielkie elementy architektury ogrodowej, wykonane z materiałów łatwopalnych, powinny zastosować dodatkowe środki ochronne, eliminujące ryzyko powstania pożaru, spowodowanego wydostaniem się iskry bądź też gorącego popiołu z pieca opalanego węglem lub drewnem. Godnym polecenia rozwiązaniem jest system spryskiwaczy, zainstalowany nieopodal elementów architektury ogrodowej, wykonanych z drewna bądź innych materiałów o wysokim poziomie palności.